22:50 - 10 Qershor 2021

Kryeredaktori i Gazetës Insajderi, Vehbi Kajtazi ka komentuar kandidaturën e LDK-së në Podujevë e veçanërisht ‘përçarjet’ e LDK-së brenda komunës.

Sipas Kajtazit, LDK e ka humbur Podujevën dhe nuk do të mund ta kthejnë më, shkruan Insajderi.

“Mënyra për me zgjedh problemin, është mënyra e gabuar. Podujevën nuk keni me mund me kthy. Në këtë mënyrë absolutisht Podujevën e keni rihumb me vendimin e djeshëm sepse keni shkaktu një përçarje të madhe në basionin e dikurshëm të LDK-së”.

Tutje, Kajtazi ka shtuar se shkarkimi i Veliu nga kryesia e deges ne Llap, është mohim i vullnetit të qytetarëve që e kanë votu atë, pasi ai kishte dal nga një kuvend lokal iu po asaj për të iu bashkuar qeverisë Hoti.

“Struktura qëndrore po e shkarkon një kryetar dege i cili ka dalë nga një kuvend lokal i asaj dege. Pra, ju ia keni marrë kompetencat, ia keni mohu vullnetin të gjithë atyre njerëzve që e kanë votu Veliun”, tha Kajtazi.

Lidhja Demokratike e Kosovës do kandidojë me Ekrem Hysenin në Podujevë.