×
 • Sport
 • Sport / Insporti

  Karriera e bujshme e përzgjedhësit të ri të Kosovës si futbollist/ Në vitin 1982 i dyti për “Ballon d’Or” dhe fitues i Kampionatit Evropian me Francën

  Insajderi
  23 February 2022 - 13:27

  Alain Giresse është emëruar përzgjedhës i Përfaqësueses së Kosovës. Giresse sot është prezantuar si përzgjedhës i ri gjatë një konferencë të mbajtur nga Federata e Futbollit të Kosovës, shkruan Insporti.com.

  Përzgjedhësi francez, 69-vjeçar, tash e tri vite ishte i pa punë por që ka arritur të bindë drejtuesit e FFK-së që t’ia besojnë drejtimin e Përfaqësueses së Kosovës.

  Giresse si futbollist ka luajtur në pozitën e mesfushorit sulmues dhe është fitues i Kampionatit Evropian me Francën në vitin 1984.

  Po ashtu në vitin 1982, ishte futbollisti i dytë më i mirë në botë pasi u rendit i dyti në garën për “Ballon d’Or”.

  Giresse ka një karrierë të gjatë futbollistike ku ka luajtur për Bordeaux nga viti 1970 deri më 1986 dhe cilësohet si një legjendë e klubit.

  Me Bordeaux, Giresse fitoi tre tituj të kampionit duke zhvilluar 592 ndeshje. Ai me fanellën e Bordeaux shënoi 180 gola.

  Vitet e tij të fundit si futbollist në pozitën e mesfushorit ai i kalojë të Marseille  ku luajti nga viti 1986 – 1988Si trajner ai për disa vite ka menaxhuar skuadra si: Toulouse (1996-98 dhe 1999/2000), Paris Saint-Germain (1998) dhe FAR Rabat (2001/2003).

  Nga viti 2004 ka filluar të jetë trajner i kombëtarëve ku ka drejtuar Gjeorgjinë (2004/2005), Gabonin (2006/2010), Malin (2010/2012 dhe 2015/2017), Senegalin (2013/2015) dhe Kombëtarja e fundit që Giresse ka menaxhuar është ajo e Tunizisë për sezonin 2018/19.

  Dy sfidat e para për Giresen në krye të Kosovës do të jenë miqësoret e muajit mars ndaj Zvicrës dhe Burkina Fasos. /insporti.com/

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark