×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  KE rekomandon lehtësimin e vizave për turqit

  Insajderi
  29 November 2023 - 16:41

  Komisioni i Bashkimit Evropian ka rekomanduar lehtësimin e vizave për shtetasit turq. Raporti rekomandon gjithashtu vazhdimin e negociatave të Bashkimit Doganor me Turqinë, ku duhet të ndërmerren më shumë hapa për çështje si tregtia, investimet, imigracioni dhe përjashtimi i vizave. Shtetet anëtare u këshilluan të hetojnë hapat për të lehtësuar aplikimet për viza për disa shtetas turq (biznesmenë, studentë, shtetas turq me anëtarë të familjes në BE, etj.).

  “Kjo duhet të përfshijë gjithashtu përfitimin e plotë të fleksibiliteteve të ligjit të vizave për të mundësuar lëshimin e vizave me shumë hyrje me periudha të gjata vlefshmërie,” thuhet në raport.

  CNN turk bën të ditur se në raportin e fundit të titulluar “Deklarata e përbashkët për statusin e marrëdhënieve politike, ekonomike dhe tregtare mes BE-së dhe Turqisë”, thuhet se fokusi i marrëdhënieve dypalëshe është fokusuar në hapat konkretë për ristrukturimin e marrëdhënieve që nga viti 2021.

  Në raport theksohet se BE-ja ka një interes strategjik për të zhvilluar marrëdhënie më bashkëpunuese dhe reciprokisht të dobishme me Turqinë në të gjitha fushat e mundshme. Raporti thotë se përpjekjet për të zgjidhur mosmarrëveshjet themelore me Turqinë duhet të vazhdojnë.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark