×
 • Lajme
 • Insajderi / Ballina 5

  Kërkesa e Serbisë për trupat serbe në Kosovë, Matoshi: NATO s’lejon luftë në zonën e saj

  Insajderi
  04 January 2023 - 10:21
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Politologu, Halil Matoshi ka folur për kërkesën e Serbisë në KFOR për t’i futur 1 mijë ushtarë në Kosovë sipas Rezolutës 1244.

  Matoshi në një postim në Facebook tha se NATO (KFOR) është me mandat të qartë në Kosovë për të siguruar ambient të sigurt dhe liri të lëvizjes.

  Ai tha se NATO-ja nuk lejon luftë në ato zona ku japin siguri.

  “Çka (s)ka me ndodhë sivjet apo cilat janë sot dhjetë të vërtetat që duhet t’i dijnë kosovarët?

  NATO (KFOR) është këtu me mandat të qartë, sipas Rezolutës 1244, për nji ambient të sigurt e liri lëvizjeje dhe palët që mund të përplasën do t’i zmbrapsë e çarmatosë. NATO nuk lejon luftë në zonën e saj të kontrollit. Aq më tepër kur Rusia ka ndezur një zjarr në kufijtë e NATO-s”, shkroi Matoshi.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark