11:50 - 22 Janar 2022

Mediat sociale janë parajsa e vetëpromovimit. Vitin e fundit, fitimet e yjeve më të mëdhenj të TikTok janë rritur, pjesërisht për shkak të përpjekjeve të tyre. Revista Forbes ka bërë një listë të këtyre miliona yjeve që nuk bëjnë praktikisht asgjë në rrjetin e njohur social.

Në krye të listës së TikTokers më të pasur janë dy motrat, Charli dhe Dixie D’Amelio. Duke bërë shumë krahasime me motrat Kardashian, ato tashmë kanë serialin e tyre në Hulu, The D’Amelio Shoë. Në përgjithësi, yjet më të paguar të TikTok fituan 55.5 milionë dollarë në vitin 2021.

Ndërsa TikTok është rritur në mbi një miliard përdorues në mbarë botën, pasi kompani të tilla si Amazon, Louis Vuitton dhe McDonald’s kanë blerë reklama. Yjet e TikTok mund të paguajnë deri në gjysmë milioni dollarë për një postim, megjithëse shumica në përgjithësi fitojnë mesatarisht 100,000 deri në 250,00 dollarë për postim, më shumë se dyfishi i listës së mëparshme në 2020.

Pra, le të shohim 7 TikTokers që ndajnë 5 vendet kryesore në listën e Forbes.

Charli D ‘Amelio – 17.5 milionë dollarë

Në fillim të vitit 2021, Hollister filloi një sipërmarrje të përbashkët me motrën e Charli dhe Dixie, Social Tourist.  Dy motrat bënë debutimin e tyre në 10 mini episode televizive. Motrat përmes rrjeteve sociale, tregojnë jetën e tyre para një kamere deri te lojërat në kazino.

Dixie D’Amelio – 10 milionë dollarë

Dixie mund të jetë motra më e madhe, por shumë nga fitimet e saj, duke përfshirë marrëveshjet Hollister, Hulu dhe Snap, janë ende të ndërthurura me motrën tjetër Charlie. Dixie ka 57 milionë ndjekës, Charli 133 milionë. Prej disa kohësh, Dixie është përpjekur të formësojë karrierën e saj si këngëtare pop.

Në vitin 2021, ajo publikoi dy këngë, “Psycho”, me reperin Rubi Rose dhe hitin nr. 25 në tabloidin pop Billboard në SHBA. Gjatë sezonit të Krishtlindjeve, Dixie bëri turne si pjesë e serialit Jingle Ball, duke u ngjitur në skenë në Dallas, Boston dhe Çikago. Nga shtëpia, ajo u dha fansave të saj akses jo vetëm në jetën e saj familjare, por edhe në jetën e saj të dashurisë, duke mbushur llogarinë e saj në Tëitter me lidhje dashurie mes saj dhe të dashurit të saj Noah Beck, një tjetër yll në TikTok.

Addison Rae – 8.5 milionë dollarë

Gjëja më e madhe e Rae Land vitin e kaluar ishte koha e saj në Netflix. Ajo luajti në filmin He’s All That, si një gjimnaziste me një profil të bukur në rrjetet sociale, e cila shkon përtej ish-të dashurit të saj për të punuar në projektin e saj të ri.

Kur He’s All That debutoi në gusht, u rendit për pak kohë në vendin e parë në Netflix në 78 vende. Një muaj më vonë, Netflix njoftoi një marrëveshje të re me Rae për shumë filma të tjerë, por nuk zbuloi detaje të mëtejshme. Larg Hollyëood-it, Rae ka linjën Item Beauty, një sipërmarrje e përbashkët me kozmetikën Madeby Collective, që shet bojë për vetulla Lash Snack dhe produkte të tjera në dyqane si Sephora.

Bella Poarch dhe Josh Richards – 5 milionë dollarë

Në pak më shumë se një vit, pozicioni i Poarch është rritur shumë, duke e bërë atë personin e tretë më të ndjekur në aplikacion (87 milionë njerëz janë regjistruar për llogarinë e saj).

Filloi në gusht të 2020-ës kur ajo postoi një video pa kuptim të sinkronizimit të buzëve në “M to B”, një këngë nga një reper britanik. E lindur në Filipine dhe e rritur në Teksas, ajo pëlqente të luante dhe të këndonte si fëmijë, por prindërit nuk donin. Pra, pas shkollës së mesme, Poarch shërbeu në Marinën e SHBA si inxhiniere helikopteri. Ndërkohë, vitin e kaluar bëri reklama për Google, Prada dhe Tinder. Në maj, Poarch publikoi këngën e parë, “Build a Bitch” duke arritur në vendin e 56-të në tabelën pop Billboard.

Ndërsa veshja e Josh Richards nga ana tjetër mblodhi 15 milionë dollarë dhe u investua nga PearPop, një aplikacion ku ndjekësit mund të gjejnë partnerë.

Kris Collins dhe Avani Gregg – 4.75 milionë dollarë

Ashtu si Poarch, Collins është një shembull tjetër se sa shpejt mund të rritet një TikTok. Përpara pandemisë, Collins ishte parukiere në Vankuver. Kur Covid e bëri punën të pamundur për një kohë, ajo shkarkoi TikTok, kryesisht me sugjerimin e vëllait të saj dhe që atëherë ka grumbulluar miliona ndjekës duke ngarkuar video komike.

Ajo luan disa personazhe të përsëritur, shumë prej të cilëve mbështeten te anëtarët e familjes së saj, përfshirë nënën e saj emigrante. Fitoi 41 milionë ndjekës në TikTok, shumica e të cilëve u mblodhën vitin e kaluar dhe këto video qesharake po shkojnë mirë në YouTube, ku ka 4.5 milionë abonentë. Humori i Collins është miqësor për familjen, i cili i ka siguruar marka të tilla si Hershey, Lionsgate dhe Pantene, të cilat kanë vërshuar me sponsorizime.

Më në fund në verën e vitit 2019, Gregg u bë i famshëm në TikTok si një klloun, duke postuar mësime grimi, shumë prej të cilave e shfaqnin atë si një tjetër Harley Quinn me ngjyra të ndezura, lente kontakti të bardha, yje të kuq dhe blu që mbulonin fytyrën. Po atë vit, ai e la punën si roje plazhi dhe më pas u zhvendos nga Indiana rurale në Los Anxhelos.

Së fundmi, Gregg luajti në një sezon të mëvonshëm të Chicken Girls, një serial në internet në të cilin kishte rolin e një nxitëse e tifozëve të shkollës së mesme dhe luajti në shfaqjen e saj Snap.