×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Kina parasheh betejë të vështirë ekonomike

  Insajderi
  05 March 2016 - 14:12
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Kongresi Popullor i Kinës ka vendosur objektivin e rritjes ekonomike të vendit për vitin 2016 në një gamë më të ulët – nga 6.5 përqind deri në 7 përqind.

  Kongresi Popullor në Pekin, i cili është ngjarje vjetore, përcakton edhe agjendën ekonomike, edhe politike të vendit.

  Sivjet, ai vjen në kohën kur Kina po lufton me rritjen e ngadalshme ekonomike.

  Kryeministri Li Keqiang ka mbajtur fjalimin e hapjes, duke paralajmëruar për një “betejë të vështirë” përpara.

  “Kina do të përballet me probleme dhe sfida gjithnjë e më të ashpra këtë vit, kështu që duhet të përgatitemi për një betejë të vështirë”, ka thënë Li përpara delegatëve.

  Vitin e kaluar, synim i Kinës ka qenë rritja në 7 përqind. /rel

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark