×
 • Lajme
 • Lajme

  Komanda Rajonale e KFOR-it në perëndim përfundon stërvitjen “Platinum Sabre 2024”

  Insajderi
  22 May 2024 - 18:46
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Komanda Rajonale në perëndim e misionit të KFOR-it ka përfunduar sot stërvitjen “Platinum Sabre 2024” në afërsi të aeroportit të Gjakovës.

  Në njoftimin e lëshuar thuhet se i pranishëm në përfundim të ushtrimit ishte edhe komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutaş, i cili foli për rëndësinë e kësaj stërvitjeje.

  “Përfundimi i stërvitjes “Platinum Sabre 2024” paraqet një arritje të rëndësishme në përpjekjet tona të qëndrueshme për të ruajtur një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë, nën mandatin tonë të OKB-së, falë përkushtimit dhe profesionalizmit të shkëlqyer të treguar nga të gjithë pjesëmarrësit”, tha Ulutaş.

  Stërvitja ka pasur pjesëmarrjen e disa njësive të KFOR-it, duke përfshirë Batalionin Rezervë Operacional të Turqisë, Batalionin e Aviacionit dhe Batalionin e Vëzhgimit dhe Zbulimit të Inteligjencës. U kryen aktivitete të ndryshme të përbashkëta, duke përfshirë kordonin dhe kërkimin, procedurat e evakuimit mjekësor dhe menaxhimin e hapësirës ajrore.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark