×
 • Lajme
 • Lajme / Kosovë

  Konjufca: Serbia është e gatshme t’i shtyjë planet e Putinit për luftë në rajonin tonë

  Insajderi
  24 February 2024 - 22:30
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Kryeparlamentari Glauk Konjufca, ka kujtuar dyvjetorin e pushtimit të Rusisë ndaj Ukrainës.

  Konjufca tha se kjo shënon fazën kur në mënyrën më të qartë, botës iu ofruan dy propozime, njëri që sipas tij, thërret për radhitje në emrin e lirisë, dinjitetit e demokracisë, dhe tjetri që do nënshtrim, pushtim e krime kundër njerëzimit.

  Republika e Kosovës është krenare që angazhohet fuqishëm, pa mëdyshje dhe ambiguitet, në anën e drejtë të historisë, duke iu bashkuar asistencës dhe solidaritetit të botës demokratike ndaj Ukrainës, që ashtu si ne aspiron integrim në NATO dhe Bashkim Evropian”, tha Konjufca.

  Tutje, Konjufca tha se në këto dy vite, Rusia e Vladimir Putinit ka bërë çmos për ta pushtuar përfundimisht Ukrainën, duke mos ia dalë, por sipas tij, ka angazhuar edhe satelitët e saj në Evropë për të mbjellë destabiliteti, pasiguri, shpërnqëndrim, luftë e përçarje.

  Me një Serbi të gatshme për t’ shtyrë planet e Putinit në rajonin tonë dhe Evropë, mbështetja dhe angazhimi ynë për fitoren e Ukrainës bëhet edhe më kuptimplotë. Liria e popujve, sovraniteti i vendeve, është goditja më e rëndë ndaj tiranëve dhe tiranive të tyre”, ka shkruar Konjufca në Facebook.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark