×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Koreja e Jugut kërkon zgjatjen e sanksioneve ndaj Koresë së Veriut

  Insajderi
  02 March 2016 - 14:13
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Korea e Jugut ka kërkuar sot nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara që t’i zgjasë sanksionet kundër Koresë së Veriut, si përgjigje ndaj programit të saj bërthamor.

  Thirrja erdhi para një votimi, që pritet të ndodhë gjatë ditës nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, lidhur me vënien e sanksioneve më të ashpra ndaj Koresë së Veriut, si dënim për programin e saj bërthamor dhe testet raketore.

  Aprovimi i mundshëm i sanksioneve më të rrepta ndaj Koresë së Veriut pritet të ndodhë pas dy dekadash, pas negociatave që zgjatën dy javë ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, nëse duhet të vendosen këto sanksione ose jo./rel

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark