×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Kremlini i ka falënderuar SHBA-të për kthimin e dokumenteve historike

  Insajderi
  04 March 2016 - 19:42
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Ministria e jashtme e Rusisë i ka falënderuar Shtetet e Bashkuara për gjetjen dhe kthimin e 28 dokumenteve historike ruse, që ishin marrë në mënyrë ilegale në Shtetet e Bashkuara gjatë viteve të 90-ta.

  Dokumentet e shekullit 18 dhe 19 u janë dorëzuar autoriteteve ruse, gjatë një ceremonie të djeshme në rezidencën e ambasadori amerikan në Moskë.

  Kremlini tha se kthimi ishte rezultat i bashkëpunimit “pragmatik, jopolitik” ndërmjet policive të Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë.

  Në të kaluarën, Shtetet e Bashkuara i kanë kthyer qindra dokumente dhe artefakte historike, në kuadër të bashkëpunimit me autoritetet ruse për zbatimin e ligjit. /rel

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark