×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Kryeministri sllovak flet për herë të parë që nga atentati: Nuk ndjej urrejtje

  Insajderi
  06 June 2024 - 09:38
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Kryeministri populist i Sllovakisë Robert Fico tha se beson se ai ishte në shënjestër se kishte një pozicion për Ukrainën në kundërshtim me rrjedhën kryesore evropiane, por nuk ka asnjë keqdashje ndaj personit të armatosur që e plagosi rëndë atë tre javë më parë.

  Fjalimi i pararegjistruar i postuar në internet nga Fico, i cili kundërshton ndihmën ushtarake për Ukrainën, ishte paraqitja e tij e parë që nga atentati dhe erdhi vetëm disa ditë përpara zgjedhjeve të vendit të tij të shtunën në zgjedhjet e Parlamentit Evropian.

  Fico, i cili mori detyrën vjeshtën e kaluar pas fushatës në një platformë pro-ruse dhe anti-amerikane, është shëruar nga plagët e shumta pasi u qëllua në bark teksa përshëndeti mbështetësit më 15 maj në qytetin Handlova. Sulmuesi është arrestuar, por nuk u emërua nga autoritetet, të cilët fillimisht thanë se ai veproi i vetëm, por më vonë thanë se po kërkonin një “palë të tretë”.

  Në dukje në formë të mirë ndërsa fliste, Fico u zotua se do të kthehej në punë pas rreth një muaji dhe tha se nuk ndjente “asnjë urrejtje” ndaj sulmuesit të tij dhe nuk kishte planifikuar asnjë veprim ligjor kundër tij. “Unë e fal”, tha ai gjatë fjalimit 14-minutësh, raporton Associated Press, transmeton Klankosova.tv

  Megjithatë, ai sulmoi opozitën dhe të tjerët, duke thënë: “Në fund të fundit, është e qartë se ai ishte vetëm një lajmëtar i së keqes dhe urrejtjes politike”.

  Fico, i konsideruar si një lider populist i majtë, sugjeroi se pikëpamjet e tij mbi luftën e Rusisë ndaj Ukrainës dhe çështje të tjera që ndryshojnë thelbësisht nga rrjedha evropiane e bënë atë viktimë. Fico i dha fund ndihmës ushtarake të vendit të tij për Ukrainën pasi qeveria e tij e koalicionit u betua më 25 tetor. Ai gjithashtu kundërshton sanksionet e BE-së ndaj Rusisë dhe dëshiron të bllokojë Ukrainën nga anëtarësimi në NATO.

  “Është mizore ta deklarosh këtë, por e drejta për të pasur një mendim tjetër ka pushuar së ekzistuari në Bashkimin Evropian,” tha ai, duke fajësuar vendet e paspecifikuara perëndimore për situatën e supozuar.

  Fico u lirua nga spitali në qytetin qendror të Banska Bystrica javën e kaluar dhe u dërgua në shtëpinë e tij në Bratislavë, ku vazhdon të rikuperohet.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark