×
 • Lajme
 • Insajderi / Insajderi

  Kurti flet me Cholletin, konfirmon qëndrimin për propozimin evropian si bazë e mirë për marrëveshje

  Insajderi
  24 February 2023 - 20:19

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka diskutuar sot në telefon me Këshilltarin e lartë të Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet.

  Kjo bisedë vjen pak ditë para takimit të së hënës në Bruksel.

  Gjatë kësaj bisede, Kurti konfirmoi qëndrimin e tij për propozimin evropian si bazë të mirë për bisedimet e mëtutjeshme drejt normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë.

  “Për marrëdhënie normale, evropiane e të fqinjësisë së mirë, Kryeministri Kurti theksoi që përveç njohjes reciproke në qendër të marrëveshjes, duhet t’i konsiderojmë edhe të drejtat e pakicave kombëtare”, thuhet në njoftim.

  “Kryeministri falënderoi z. Chollet për mbështetjen përgjatë procesit të dialogut dhe vëmendjen e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, e posaçërisht të z. Chollet personalisht”.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark