×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Kush është “Prigozhini i ri”, që po e sfidon Putinin?

  Insajderi
  03 September 2023 - 10:58

  Nuk janë vetëm kundërshtarët e luftës që po i krijojnë probleme Vladimir Putinit. Ka edhe nga ata që mendojnë se ofensiva në Ukrainë duhet bërë më e ashpër. Janë ekstremistët, të cilët me aktivizimin e tyre të klasit të lartë shpesh shkaktojnë më shumë dhimbje koke sesa pacifistët e dobët, të cilët janë të lehtë për t’u heshtur. Pra, pas vdekjes tragjike të Yevgeny Prigozhin dhe funeralit të Dmitry Utkin, krahu i djathtë i liderit të Wagner, presidenti rus e gjen veten përballë të Igor Girkinit, të njohur si “Strelkov” (Gjuajtësi), i cili ka njoftuar se do të kandidojë për presidencën e Federatës për të pasuar vetë Putinin marsin e ardhshëm.

  “Pushkëtari”

  Girkin, 52 vjeç, një ish-kolonel i shërbimeve të brendshme të inteligjencës ruse (FSB), udhëhoqi forcat secesioniste pro-ruse në republikën e vetëshpallur të Donetskut në Ukrainë në vitin 2014. Autoritetet e Kievit e akuzojnë atë për shkelje të rënda të të drejtave të njeriut dhe ai u dënua gjithashtu me burgim të përjetshëm në mungesë për rrëzimin e një avioni malajzian me 298 persona në bord në vitin 2014 në Donbass. Ai është aktualisht në burg, me akuzën e “nxitjes së ekstremizmit” sepse ka vënë në dukje jo me shumë dashamirësi joefikasitetin e komandave ushtarake dhe të vetë Kremlinit, që sipas tij duhet ta kishte shtypur ushtrinë ukrainase shumë kohë më parë. Girkin nuk është i burgosuri i parë i profilit të lartë në sistemin penal rus që ka akses të dukshëm në internet.Aktivisti kundër korrupsionit dhe avokati Alexei Navalny ka qenë gjithashtu në gjendje të bëjë kritika ndaj Putinit, pavarësisht se ishte i burgosur. Girkin premton të jetë më i poshtër dhe më i pamëshirshëm se kundërshtari i tij, i paaftë për të treguar veten, lidhur me drejtuesit ushtarakë, të cilët, që pavarësisht “paaftësisë” së treguar nga forcat e armatosura, inteligjenca dhe kompleksi ushtarako-industrial, “mbetën në vendin e tyre”, pa u shkarkuar. Putin madje akuzohet nga Gurkin se është “shumë i sjellshëm” dhe i prirur të “joshet” nga premtimet perëndimore për një zgjidhje paqësore të çështjes së Donbass si nga Obama, Trump, Macron, Merkel, Poroshenko apo Zelensky.”Unë kurrë nuk besova asnjë fjalë nga ato që thanë,” thotë Girkin.

  “Prigozhini i ri”

  Girkin duket se tani është Prigozhini i ri. Edhe pse ata të dy nuk e donin fare njëri-tjetrin, në të vërtetë pas rebelimit spektakolar, por të padëmshëm të Prigozhinit të 24 qershorit, Girkin kishte thënë që “kuzhinieri”, do të bënte punë më të mirë se Putin, për të garantuar sigurinë e Rusisë, sepse ai është i ashpër dhe i pastër, një njeri më shumë veprimi sesa mendimi. Gjatë dimrit, ai pati konflikte me udhëheqësin e tashmë të ndjerë të Kompanisë Ushtarake Private të Grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, duke kritikuar “kërkimin e vëmendjes” së tij, duke përdorur ushtarët e vdekur rusë si “mbështetje” dhe duke u ankuar publikisht për mungesat e municioneve. Prigozhin i ofroi Girkinit mundësinë për të nënshkruar një kontratë me PMC Wagner, fillimisht si një mercenar i nivelit fillestar dhe më vonë si ekuivalent i një oficeri në terren. Në fund, ai refuzoi, duke pretenduar se Prigozhin dhe Grupi Wagner e kishin fyer atë dhe kishin vënë në dyshim besnikërinë e tij ndaj Rusisë.

  Zgjedhjet presidenciale

  Kremlini nuk ka lëshuar një deklaratë në lidhje me kandidaturën e mundshme të Girkinit apo ligjshmëritë e kandidimit të tij të mundshëm për president. Ai gjithashtu premtoi se nuk do të qëndrojë në pushtet për aq kohë sa Putini, i cili u zgjodh për herë të parë president në vitin 2000, nëse zgjidhet. “Unë nuk jam aq atletik dhe i shëndetshëm sa ishte Vladimir Putin, kështu që nuk do të jem në gjendje t’ju shqetësoj, të dashur votues, thjesht fizikisht për më shumë se 20 vjet”, shkroi Girkin. Ironia e tij erdhi pas lëvizjes së fundit të presidentit rus, që po përpiqet me çdo kusht të mos duket shumë i vjetër për publikun votues rus. Një nga kriteret e vendosura para zgjedhjeve është që kundërshtarët e mundshëm të ishin mbi 50 vjeç. Një nga karakteristikat kryesore që rusët nuk e pëlqejnë tek Putini, sipas një sondazhi të majit të këtij viti, është mosha.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark