×
 • Lajme
 • Lajme

  Largohen tabelat që tregojnë vendbanimet në çirilicë në Veri, zëvendësohen me ato shqip-serbisht

  Insajderi
  14 March 2024 - 11:28
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Tabelat e komunikacionit që tregojnë vendbanimet të shkruara në cirilik në në veri të Kosovës sot janë zëvendësuar me tabela dygjuhëshe, në gjuhën shqipe dhe atë serbe, por me alfabet latin.

  Siç raporton mediumi në gjuhën serbe “KoSSev”, tani për tani janë zëvendësuar tabelat nga Rudare në Soçanicë dhe plani është që sot të ndërrohen deri në Jarinje.

  /Insajderi.org/

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark