×
 • Lajme
 • Lajme

  Ministri Agani pranoi fjalorin me shprehje për politika zhvillimore

  Insajderi
  02 February 2016 - 11:50
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Ministri i Ambientit Ferid Agani ka pritur sot në një takim shefen e Zyrës së Këshillit të Evropës, Isabelle Galucci, e cila i ka dhuruar “Fjalorin e CEMAT-it” në gjuhën shqipe.

  Fjalori Cemat përbëhet nga shprehjet kryesore të përdorura në politikat e zhvillimit hapësinor në Evropë.  Ky fjalor përfshinë më se 68 koncepte dhe shprehje të përdorura shpesh në shumicën e shteteve evropiane si dhe shpjegime në lidhje me përdorimin dhe zhvillimin e tyre kohëve të fundit, duke qenë se disa nga shprehjet janë shprehje profesionale tradicionale

  Ministri Agani tha se ky fjalor është i rëndësishëm për punën që ata bëjnë, kur dihet fakti se Kosova aspiron harmonizimin e ligjeve të Kosovës me ato të BE-së.

  “Agani shprehu vullnetin për pjesëmarrjen e Kosovës në konferencën e CEMAT-it, në gjetjen e  modaliteteve për përfaqësim, duke pasur parasysh statusin e vendit tonë karshi Këshillit të Evropës”, thuhet në komunikatën për media të Ministrisë së Ambientit./Insajderi

  Displaying pamje..jpgDisplaying pamje..jpg

  Displaying pamje..jpgDisplaying pamje..jpg

   

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark