×
 • Lajme
 • Lajme / Kosovë

  Mjegull, vranësira- çfarë moti pritet të mbizotërojë sot?

  Insajderi
  13 November 2023 - 08:17
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Java pritet të nisë me mot tipik vjeshtor, pasi që në fushat termike do të ketë rënie të dukshme. Vranësirat do të jenë kryesisht të stadit të mesëm dhe të ulët të troposferës, ndërsa presioni atmosferik do të ketë luhatje të lehta duke i ruajtur vlerat e normalës.

  Nuk përjashtohen mundësitë që të krijohet edhe mjegulla në shumë zona, pasiqë ndryshimi i grafikut termik do të mundësoj formimin e kësaj dukurie, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

  Sipas IHMK-së,në viset me lartësi mbidetare mbi 1 mijë e 100 metra parashihen edhe ngrica të dobëta.

  Gjatë së hënës moti do të jetë me diell dhe vranësira të shpërndara.

  Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet zero deri tre gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 11 dhe 14 gradë Celsius.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark