×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Mosha kur njerëzit fillojnë të humbasin shokët

  Insajderi
  24 May 2016 - 15:02
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Numri i miqve që një person ka është vështirë i numërueshëm, veçanërisht kur rrjetet sociale ka shërbyer si rritës i numrit të atyre që i konsiderojmë “shok”, por këta shkencëtar kanë marrë për bazë vetëm njerëzit që kontaktojnë mes vete në telefon.

  Hulumtuesit gjetën se një person mesatarisht 25-vjeçar kontakton rreth 19 njerëz të ndryshëm në muaj, ndërsa një grua 25-vjeçare, ka kontaktuar një mesatare prej rreth 17.5 njerëzve, shkruan gazeta britanike The Independent.

  Sipas hulumtimit, duke filluar nga mosha 39 vjeçare, megjithatë, burrat dhe gratë kanë një mesatare prej vetëm 12 deri në 15 njerëz në muaj respektivisht.

  Rënia e shpejtë e kontakteve që kanë njerëzit rreth moshës 80 vjeç, ku numrat shkojnë diku 8 për meshkuj dhe 6 për femra. /Insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark