×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  NATO-ja dhe Mali i Zi e nënshkruan marrëveshjen për pranim

  Insajderi
  19 May 2016 - 16:32
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Në ceremoninë e nënshkrimit në selinë e NATO-s në Bruksel, ka marrë pjesë kryeministri i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq.

  Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se kjo paraqet “fillim të një kaptine të re të sigurt” në historinë e Malit të Zi.

  Mali i Zi do të marrë pjesë në takimet e NATO-s në cilësinë e vëzhguesit, derisa të gjitha vendet anëtare të NATO-s ta ratifikojnë protokollin e pranimit.

  Zoti Gjukanoviq tha se Mali i Zi shpreson të bëhet anëtar i rregullt i NATO-s deri në mes të vitit të ardhshëm, duke u bërë vendi i tretë ballkanik, që i bashkohet NATO-s, pas Shqipërisë dhe Kroacisë.

  Rusia ka shprehur përkushtim për përgjigje ndaj anëtarësimit të Malit të Zi, për shkak të, siç thotë Moska, shqetësimeve për lëvizjen e shtuar të NATO-s kah kufiri i Rusisë, duke e vlerësuar këtë si kërcënim.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark