×
Show

Nëse nuk mund ta lini duhanin, bëjini këto

Insajderi
16 February 2016 - 15:03

Duhanpirësit zakonisht ankohen për vështirësinë e lënies së duhanit, duke qenë se pirja e duhanit te ta pranohet si një zakon.

Por, nëse ju keni vështirësi ta braktisni duhanin, të paktën tentoni që ta mbani veten të shëndetshëm dhe t’i pastroni organet tuaja në këtë mënyrë, raporton Insajderi

Uji

Uji: Ndihmon në largimin e nikotinës së mbetur në trup. Nëse trupi juaj mbetet pa ujë atëherë kjo ndikon në uljen e riprodhimit të qelizave gjë që ulë edhe imunitetin ndaj nikotinës.

Kivi

Kivi: Ju ndihmon që të ulni sasinë e nikotinës në trupin tuaj.

Leng karrote

Lëng karrote: Nëse ju jeni i varur nga duhani, duhet ta dini që nikotina qëndron në trupin tuaj për 3 ditë. Por, ju mund të konsumoni lëng karrote për ta pastruar dhe për të parandaluar pasojat e këqija të nikotinës.

Hither

Hithër: Duke qenë se në vete përmbajnë sasi të madhe të hekurit dhe dezinfektuesit, është mirë që të përdoret nga duhanpirësit. Me anë të barit të hithrave mund të shpëtoni nga nikotina në trupin tuaj.

Xhenxhefil: Luan një rol të veçantë në pastrimin e mushkërive tuaja dhe ul dëshirën tuaj për të pirë duhan.

Closeup of fresh Spinach over white background
Spinaq: Konsumimi i spinaqit luan rol që të gërditeni nga shija e duhanit, acidit të duhanit dhe acidit folik.

Brokoli

Brokoli: Që të merrni vitaminat B5 dhe C konsumoni brokoli, në veçanti brokoli luan një rol të veçantë në shërimin e mëlçisë suaj.

Portakall

Portokall: Ka një sasi të pasur të vitaminës C. Ndërsa, shumica e të varurve nga duhani përballen me mungesë të vitaminës C./Insajderi.com

OP-ED
Nga Rubrika

© 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Impressum

Kontakt

Trademark