×
 • Showbiz
 • Show

  Nga syri i gruas, numri 10 e deri te Jezusi – zbulohen të gjitha tatuazhet e Messit dhe domethënia e tyre

  Insajderi
  13 August 2023 - 15:07

  Lionel Messi ka rrëmbyer imagjinatën e publikut të futbollit amerikan – nëse nuk e ka pasur tashmë vëmendjen e tyre – gjatë ndeshjeve të tij të para me klubin Inter Miami.

  Sensacioni argjentinas ka sjellë shumë vëmendje në ShBA dhe ka bërë bujë me paraqitjen e tij në kontinentin amerikano-verior, shkruan DailyMail.

  Ndërsa puna e Messit në fushë mund të klasifikohet si një formë arti, vetë futbollisti ka një sërë veprash artistike në të gjithë trupin e tij.

  DailyMail u ka ofruar fansave atë që gjithmonë kanë dashur të dinë: Çfarë tatuazhesh ka Messi – dhe çfarë kuptimi kanë ato?

  Ku është më mirë të filloni me atë që raportohet gjerësisht si tatuazhi i parë i Messit?

  Nëna e tij

  I parë këtu në vitin 2011, Messi është fotografuar me një portret të nënës së tij, Celia Maria Cuccittini, në shpatullën e tij të majtë.

  Thiago

  Duke vazhduar me temën e familjes, Messi bëri një tatuazh të djalit të tij të madh, duart e Thiagos — e ndjekur nga një zemër dashurie me emrin e tij të gdhendur në brendësi.

  Thiago ka lindur më 2 nëntor 2012, duke bërë që babai i tij të shkruante në një postim në Facebook; “Sot jam njeriu më i lumtur në botë, lindi djali im dhe falënderoj Zotin për këtë dhuratë! Faleminderit familjes time për mbështetjen! Një përqafim për të gjithë”.

  Thiago tani është 10 vjeç dhe tregoi aftësitë e tij në futboll, duke lënë pas dore babain e tij të famshëm, gjatë debutimit të tij në Inter Miami.

  Syri i Antonelas

  Bebëza e syrit të Messit është padyshim bashkëshortja e tij e dashur e fëmijërisë, Antontela Roccuzzo.

  Pra, është e përshtatshme që ish-burri i Barcelonës të ketë një tatuazh që i ngjan syrit të saj në bicepin e tij të djathtë.

  Një përrallë aq e bukur sa ajo e Messit dhe Roccuzzos, të cilët u takuan ndërsa ai luante për Newell’s Old Boys dhe u ribashkuan pasi ai ishte transferuar në Katalonjë për t’iu bashkuar FC Barcelona, sigurisht që nuk mund të mungonte në koleksionin e tij të tatuazheve.

  Topi i futbollit

  Argjentinasi madje rezervoi hapësirë në këmbën e tij të majtë dinamike për dashurinë e tij të parë – një top futbolli

  Në këmbën e djathtë të Messit, janë të shënuara edhe datat e fëmijëve dhe gruas së tij, plus emrat e tyre.

  Numri 10

  Nuk është befasuese të shohësh se kishte vend në këmbën e majtë të Messit për dashurinë e parë të argjentinasit.

  Në këmbën e tij të majtë të preferuar, Messi ka një top futbolli dhe ngjitur me të janë katër datat e lindjes; i tij, i Antonelës – i ndjekur nga tre fëmijët e tij; Thiago, Mateo dhe Ciro.

  Sikur të mos mjaftonte njëra këmbë, Messi vendosi t’i vulosë ato edhe në pjesën e poshtme të këmbës së djathtë dhe kyçin e këmbës.

  Duke qëndruar në të majtën vdekjeprurëse të Messit, në anën kundërshtare është numri 10. Megjithatë, ky nuk ishte numri i tij i parë në Barcelonë.

  Ai filloi të vishte fanellën me numër 30 në vitin 2004 përpara se të vishte fanellën me nr. 19. Ishte në sezonin 2008/09 ku më në fund mori fanellën për të cilën u bë ikonë në klubin katalanas.

  Përpara tatuazhit të lartpërmendur, Messi kishte këtë përsëritje me ngjyrë blu, të kompletuar me atë që duket të jetë një kryq.

  Sigurisht, Messi e nxori atë, me numrin 10 të dukshëm vetëm nga kjo vepër arti origjinale.

  Jezus Krishti

  Ndërsa krahu i djathtë i Messit është i mbushur me një mëngë ku shfaqen disa tatuazhe, ai që bie më shumë në sy i qëndron mbi supe.

  Imazhi është i vetë Jezu Krishtit që mban një kurorë me gjemba – një imazh i fuqishëm dhe i shenjtë për të krishterët.

  Messi është një katolik dhe i referoi mirënjohjen e tij Zotit disa herë pas fitores së Argjentinës në Kupën e Botës ndaj Francës.

  “Unë thjesht thashë se Zoti do të ma jepte”, tha ai për TYC Sports pas triumfit në Katar. “Isha i sigurt se kisha një ndjenjë se ky ishte momenti”.

  Koha dhe lulet

  Mënjanë imazhin e Krishtit, ka disa vepra të tjera interesante të artit përgjatë mëngëve të Messit, duke përfshirë tri lule dhe disa orë – ndoshta duke nënkuptuar vlerën e kohës.

  Natyrisht, Messi nuk ka diskutuar nëse kjo është domethënia apo ndryshe.

  Kurora

  Ju do të imagjinoni se ky tatuazh i radhës do të shihet zakonisht në mesin e shikuesve me sy të mbrehtë të ndeshjeve të ardhshme të Messit.

  Tatuazhi i kurorës i parë në bazën e bicepsit të djathtë të Messit mund të shihet më qartë kur krahët e tij janë të shtrira – shpesh pasi ai ka shënuar ndonjë gol.

  Disa raportime kanë sugjeruar se është një nderim për Antonelën, e cila ka një tatuazh të ngjashëm në krahun e djathtë në të njëjtin pozicion.

  Buzët

  Ndërsa nuk mund të shihet qartë në këtë foto, barku i poshtëm i Messit në anën e majtë shfaq buzët – sikur dikush ta kishte puthur atje me buzëkuq të kuq.

  Ndoshta në një moment në kohë ata e bënë. Në çdo rast, raportime të shumta sugjerojnë se ky është një tjetër dedikim për gruan e tij goditëse.

  Rruazat

  Një tjetër tatuazh që ka shkaktuar disa hamendje ka të bëjë me rruazat në parakrahun e djathtë të argjentinasit.

  Disa sugjerojnë se është një kujtesë dhe dedikim për qytetin e tij të lindjes, Rosario. Megjithatë, mund të tregojë besimet fetare të Messit, me rruazat si një instrument qendror për praktikuesit e katolikëve.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark