×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Një shpërthim i fuqishëm tronditi rajonin e Donetskut

  Insajderi
  05 July 2023 - 18:16

  Disa video janë shfaqur në mediat sociale që shfaqin një shpërthim të madh, dramatik pranë qytetit të Makiivka, Donetsk, i cili aktualisht është nën okupim rus.

  Sipas Kievit, forcat ukrainase shënjestruan dhe shkatërruan një depo municioni ruse, ndërsa Moska akuzon Kievin për plagosjen e civilëve gjatë sulmit.

  “Si rezultat i operacioneve efektive ushtarake, një tjetër formacion i terroristëve rusë në Makiivka të pushtuar përkohësisht u eliminua”, njoftoi ushtria e Ukrainës.

  Ukrainasit deklaruan se shpërthimi ishte i fuqishëm për shkak të një goditjeje në rezervuarin e karburantit ose municionit gjatë granatimeve.

  Rusët pretendojnë se gjatë bombardimeve të Makiivka, një person ka mbetur i vrarë dhe se 41 persona janë plagosur.

  Makiivka ndodhet në afërsi të qytetit të Donetskut, qendra kryesore e rajonit. Në pamjet që qarkullojnë në internet, duke përfshirë një video të shpërndarë nga Zyra e Komunikimeve Strategjike e Ushtrisë së Ukrainës, një top zjarri ngrihet në ajër, i ndjekur nga një zhurmë e fortë që thyen dritaret.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark