×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Njihuni me miniaturën më të shtrenjtë në botë, kushton 13 milionë dollarë (Video)

  Insajderi
  01 February 2016 - 09:14
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Miniatura “Wunderland” në Hamburg të Gjermanisë, është miniatura më e madhe në botë e cila përfshin edhe lëvizjen e trenit dhe aeroportin.

  Ajo ka 8 sektorë të cilët lidhen në rreth 13 km hapësirë dhe brenda vetes përmban rreth 4 mijë objekte dhe 215 mijë figura, raporton Insajderi

  Për më tepër mbi 200 mijë drita led e ndriçojnë qytetin. Ndërkaq, ajo u ndërtua nga vëllezërit binjak Gerrit dhe Frederik Braun në Hamburg të Gjermanisë.

  Deri më tash në të është shpenzuar më shumë se 13 milionë dollarë, ndërkohë që ndërtimi i saj po vazhdon ende./Insajderi

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Botë
  13 June 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark