×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Njohën shtetin palestinez, Izraeli tërheq të dërguarit në Irlandë dhe Norvegji

  Insajderi
  22 May 2024 - 15:28
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Izraeli tërhoqi të dërguarit e tij nga Irlanda dhe Norvegjia për ” konsultime urgjente ” të mërkurën përpara lëvizjeve të pritshme të dy qeverive për të njohur zyrtarisht një shtet palestinez.

  “Sot, po i dërgojmë një mesazh të mprehtë Irlandës dhe Norvegjisë: Izraeli nuk do ta kalojë këtë në heshtje. Sapo kam urdhëruar kthimin e ambasadorëve izraelitë nga Dublini dhe Oslo në Izrael për konsultime të mëtejshme në Jerusalem. Hapat e nxituar të dy vendeve do të kenë pasoja të mëtejshme serioze. Nëse Spanja e kupton qëllimin e saj për të njohur një shtet palestinez, një hap i ngjashëm do të ndërmerret kundër saj.” tha ministri i Jashtëm Israel Katz.

  Norvegjia do ta njohë Palestinën si shtet që nga 28 maji, tha kryeministri Jonas Gahr Store në një konferencë shtypi të mërkurën.

  Udhëheqësit e Irlandës ishin planifikuar të mbanin një konferencë shtypi në orën 07:00 GMT, pasi më herët kishin sinjalizuar se Irlanda do të njihte shtetësinë palestineze deri në fund të muajit.

  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez tha javën e kaluar se do të shpallte të mërkurën një datë për njohjen e shtetit të Palestinës.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark