×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  OBSH-ja paralajmëron për përhapjen e sëmundjeve ngjitëse në Gaza

  Insajderi
  07 December 2023 - 11:04

  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se është e shqetësuar për përhapjen e sëmundjeve në Gaza, pasi palestinezët e zhvendosur luftojnë për të mbijetuar në mes të bombardimeve të pamëshirshme të Izraelit në enklavën e rrethuar.

  Përfaqësuesi i OBSH-së për Bregun Perëndimor dhe Gazën, Richard Peeperkorn, thotë se njerëzit e zhvendosur “po kërkojnë për çarçafë, për dru, për gjithçka”.

  “Ne jemi vërtet të frikësuar për përhapjen e sëmundjeve infektive, sëmundjeve të shkaktuara nga uji,” thotë ai dhe e përshkruan situatën e ujit si “tepër kritike kudo”.

  Spitali Al-Nasser në Khan Younis po strehon mijëra pacientë, thotë ai, edhe pse ka një kapacitet prej vetëm 350, raporton BBC.

  “Reparti i traumës ishte një zonë lufte kur e vizituam”, thotë ai. “Shumë pacientë të traumës në dysheme, duke bërtitur të frikësuar nga anëtarët e familjes.”

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark