×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Pakistani dënon sulmin e SHBA-së që “vrau” liderin taliban

  Insajderi
  22 May 2016 - 20:25
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Pakistani ka dënuar një sulm të telekomanduar të Shteteve të Bashkuara, i cili besohet se ka vrarë udhëheqësin e talibanëve, Mullah Akhtar Mansur.

  Sipas Ministrisë së Jashtme pakistaneze, sulmi brenda territorit të Pakistanit është shkelje e sovranitetit.

  “Të shtunën vonë, SHBA ka njoftuar se një sulm i telelekomanduar është kryer në Pakistan, pranë kufirit me Afganistanin, dhe se sulmi ka goditur Mansurin”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme në Islamabad.

  Sipas saj, SHBA nuk e ka informuar kryeministrin Nawaz Sharif përpara se të sulmonte në territorin e Pakistanit.

  “Informacionet me kryeministrin dhe shefin e shtabit të përgjithshëm të ushtrisë janë ndarë pas kryerjes së sulmit”, thuhet në deklaratë.

  Agjencia e zbulimit e Afganistanit ka konfirmuar se Mansur është vrarë nga sulmi i forcave amerikane në provincën Baluçistan të Pakistanit.

  SHBA nuk ka lëshuar konfirmim zyrtar.

  Zëdhënësi i Pentagonit, Peter Cook, ka thënë se SHBA është duke analizuar rezultatet e sulmit./REL

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark