×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Pamje nga torando në Iowa, vdiqen disa persona e u shkatërrua një qytet

  Insajderi
  22 May 2024 - 11:50
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Një tornado e fuqishme goditi një qytet të vogël të Iowa-s të martën, duke ia marrë jetën shumë njerëzve dhe duke lënë dhjetëra të lënduar, thanë autoritetet.

  Imazhet nga qyteti i Greenfield tregojnë pasojat me shtëpi të kthyera në copa, mbeturina të shpërndara kudo dhe disa turbina të mëdha me erë të rrëzuara, .

  “Ky tornado ka shkatërruar një pjesë të mirë të këtij qyteti”, tha Alex Dinkla, zëdhënës i policisë së Iowa-s gjatë një konference shtypi në Greenfield.

  “Ne mund të konfirmojmë se ka pasur shumë viktima nga kjo tornado”, shtoi Dinkla.

  Ai nuk zbuloi numrin e të vdekurve, por theksoi se kjo shifër mund të sigurohet pasi të qetësohet situata në terren.

  Dhjetëra persona në Greenfield, një qytet i vogël me rreth 2 mijë banorë, kanë mbetur të lënduar nga tornadoja, ndërsa si pasojë e shkatërrimit të pjesshëm të spitalit, të lënduar janë dërguar në spitalet e qyteteve tjera të afërta.

  Guvernatorja e Iowas, Kim Reynolds ka njoftuar se do të vizitojë Greenfield-in.

  “Derisa është ende herët të flitet për pasojat e stuhisë, përgjigjet do t’i merrni në ditët në vijim”, shtoi guvernatorja Reynolds.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark