16:22 - 20 Mars 2023

Pamjet kur një majmun rrëmbeu një qen në Indi po bëjnë xhiron në rrjet teksa lanë me zemër të ngrirë kalimtarët që po shihnin nga afër ngjarjen.

Qeni i vogël me gëzof bardh e zi u rrëmbye nga një majmun dyfishi i madhësisë së tij në Parkota, në Jaipur, Indi të shtunën, më 18 mars.

Pamjet video të filmuara nga një kalimtar i rastësishëm tregojnë disa njerëz që qëndrojnë në rrugë duke parë majmunin duke u zvarritur në çatinë e një shtëpie të kuqe me qenin e pafuqishëm në krahë.

Majmuni u pa duke parë përreth, ndërsa qeni i rrëshqiti disa herë nga duart.

Qeni po përplaste këmbët ndërsa majmuni e vendosi në çati për një sekondë, vetëm për ta kapur përsëri dhe për t’u hequr me prenë e tij me katër këmbë në krahë.

Majmuni hajdut u hodh nga çatia në një ballkon ngjitur ndërsa e mbante qenin fort në gjoks.

Nga ballkoni majmuni u ngrit në një ndërtesë tjetër, ndërsa në sfond dëgjohen zëra.

Pasi u ul në ndërtesën, e cila dukej sikur ishte në ndërtim dhe kishte shtylla metalike në çati, majmuni u kthye për herë të fundit për të parë spektatorët e tij.

Teksa ai hoqi qenin nga sytë, pamjet u prenë.

Çfarë ndodhi më pas me qenin e rrëmbyer është e paqartë.

  Rrëmbyesi i majmunit është vetëm një nga shumë ‘kërcënimet’ që mundojnë qytetin, thanë vendasit.

  Nuk është i vetmi majmun që ka shkaktuar kaos në Indi, pasi vetëm pak javë më parë, një grua 70-vjeçare u vra pasi u sulmua nga një tufë majmunësh të tërbuar dhe rrëshqiti dhe goditi kokën në dysheme. ajo po përpiqej t’i shpëtonte.

  Në vitin 2021, nëna e binjakëve tetë ditësh pretendoi se foshnjat e saj ishin rrëmbyer nga majmunët e egër, me njërën nga vajzat e vogla të vrarë dhe tjetrën të shpëtuar.

  Në vitin 2020, një nënë dhe katër nga fëmijët e saj u shtypën për vdekje në shtëpinë e tyre në Shahjahanpur, Uttar Pradesh, pasi një mur u rrëzua nga një grup majmunësh.

   Pesë viktimat u vranë nga rënia e muraturës pasi muri u ‘dridh dhunshëm’ nga majmunët ndërsa familja flinte në oborr.

   Në vitin 2019, një burrë 50-vjeçar vdiq në Sambhal pasi ra nga një tarracë në shtëpinë e tij kur u sulmua nga majmunët.

   Raportet e asaj kohe thanë se ishte vdekja e gjashtë e lidhur me majmunin në Sambhal vetëm gjatë vitit 2019.

   Vetëm muaj më parë, një foshnjë një muajsh e gjysmë u vra nga një majmun i cili me sa duket u hodh në krevatin e saj për t’i vjedhur shishen e qumështit.

   Gjithashtu në të njëjtin vit, një majmun vrau një burrë 60-vjeçar dhe plagosi nëntë të tjerë, pasi shkoi në tërbim në një qytet në Indinë qendrore.

   Në vitin 2018, një grua 58-vjeçare pësoi lëndime të rënda dhe vdiq pasi u sulmua nga një majmun jashtë shtëpisë së saj në Agra, Uttar Pradesh.

   Qeni bardh e zi i marrë në Parkota nuk është i pari i rrëmbyer nga një majmun. Në vitin 2021, një qenush bardh e zi dy javësh, tani i quajtur Saru, u rrëmbye nga primati dhe u çua në krye të një poste elektrike në Taman Lestari Putra, Malajzi më 16 shtator.

   Tags: ,