×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Paris: Ministrat e jashtëm diskutojnë për marrëveshjet e Minskut

  Insajderi
  03 March 2016 - 08:48
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Ministrat e jashtëm të Rusisë, Ukrainës, Francës dhe Gjermanisë, takohen sot në Paris për të diskutuar për implementimin e marrëveshjeve për paqe në Ukrainë, të arritura në shkurt të vitit të kaluar në Minsk të Bjellorusisë.

  Qeveria e Ukrainës në Kiev pretendon se Rusia po i shkelë marrëveshjet e Minskut duke dërguar trupa dhe armatim për t’i mbështetur separatistët prorusë në pjesën lindore të Ukrainës.

  Por, Ukraina deri tash ka dështuar t’i plotësoj obligimet nga këto marrëveshje, për zbatimin e reformave, që do ta shtojnë autonominë për rajonet lindore të Ukrainës dhe do të lejonin mbajtjen e zgjedhjeve lokale.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark