×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Partia e Merkelit triumfon në rajonin e rëndësishëm të Gjermanisë

  Insajderi
  14 May 2017 - 20:23
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Partia Kristian Demokratike (PKD) e kancelares gjermane, Angela Merkel, ka mposhtur rivalët e tyre socialdemokratë në një palë zgjedhje të rëndësishme të mbajtura sot në Dusseldorf të Gjermanisë, tregojnë rezultatet e anketave të bëra me qytetarë pasi kanë votuar.

  PKD pritet të fitojë 34.5 për qind të votave në Rehnin Verior – Vestfali, që është vendi më i banuar i Gjermanisë, në krahasim me 30.5 për qind të socialdemokratëve, shkruan BBC News.

  Socialdemokratët e kanë udhëhequr vendin për pjesën më të madhe të periudhës së pasluftës.

  Zgjedhjet në këtë pjesë të vendit ishin konsideruar si test për Merkelin, e cila në zgjedhjet e përgjithshme në shtator.

  Votuesit kanë zgjedhur kandidatë për legjislaturën shtetërore, e cila tani mund të ndryshojë nga koalicioni aktual ndërmjet socialdemokratëve dhe të gjelbërve.

  Lideri i socialdemokratëve, Martin Schulz, ka parashikuar që fitorja në këtë pjesë do ta bënte atë kancelarin e ri Gjeman – por fitorja për partinë e Merkelit do ti jap asaj një shtytje të nevojshme për edhe një term tjetër, të katërtin me rend. /Insajderi.com

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark