×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Pence del në mbështetje të Trump: Prokurorët të japin llogari pse i bastisën shtëpinë

  Insajderi
  09 August 2022 - 20:43
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Ish-zëvendëspresidenti i SHBA-së, Mike Pence, i ka bërë thirrje Prokurores së Përgjithshme të SHBA-së, Merrick Garland, që t’i japë publikut një një informacion të plotë se përse u krye urdhri i kontrollit në pronën e ish-presidentit Donald Trump në Mar-a-Lago.

  Në një seri postimesh në Tëitter, Pence – i cili është distancuar nga Trump mes spekulimeve se ai mund të nisë një garë presidenciale në 2024 – tha se ai ndan”një shqetësim të thellë për kërkimin të paprecedentë të pronës së Trump.

  “Asnjë ish-president i Shteteve të Bashkuara nuk i është nënshtruar ndonjëherë një bastisjeje në rezidencën e tyre personale në historinë amerikane”, shkroi ai.

  Për më tepër, Pence tha se kërkimi minon besimin e publikut në sistemin amerikan të drejtësisë.

  “Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland duhet t’i japë një llogari të plotë popullit amerikan se pse u ndërmor ky veprim dhe ai duhet ta bëjë këtë menjëherë”, shkroi ai.

  OP-ED
  Nga Rubrika
  Botë
  21 April 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark