×
 • Lajme
 • Lajme / Shqipëri/Rajon

  Përleshje e bllokim, çfarë ndodhi në Kuvendin e Shqipërisë

  Insajderi
  05 February 2024 - 20:53
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Seanca parlamentare e kësaj të hëne shënoi hapin e parë të bashkimit të demokratëve.

  Në një aksion të dyfishtë, brenda dhe jashtë saj, deputetët e grupit Bardhi dhe ato të Rithemelimit sinkronizuan veprimet e tyre.

  Garda kishte marrë masat të mbyllte dyert e Kuvendit jo vetëm për deputetët e përjashtuar, por edhe ata që nuk kishin një dënim, vendim që zemëroi demokratët.

  Rebelimi i deputeteve i jepte zjarr protestuesve të cilët ndiqnin betejën përmes ekranit.

  Dueti Bardhi Noka me kordonin e Gardës së Republikës dhe goditja pa shënjestër e Asllan Dogjanit me rregulloren e Kuvendit, brenda sallës, bëri që Lindita Nikolla të ndërpriste punimet menjëherë sapo pajisja zhurmuese u ndez.

  Përplasjet brenda sallës ndodhnin në një kohë kur jashtë saj hidheshin flakadanë dhe kapsolle.

  Ajo që bëri lajm ishte deklarata e Gzment Bardhit për bashkimin e demokratëve në protestë.

  Gazment Bardhi zgjodhi të mos flasë para protestuesve, ndërkohe në podium me radhë u ngjitën deputetët që ndjekin linjën e tij.

  I gjendur mes protestuesve, të cilët e kishin mbërthyer për krahu, Gazment Bardhi u gjend poshtë ballkonit të Sali Berishës i cili paralajmëroi protestën e radhës më 20 shkurt.

  Hapi i bashkimit u hodh, por Gazment Bardhi hezitoi të pranonte kur u pyet nga Top Channel nëse e pranon Sali Berishën si lider politik të këtij bashkimi.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark