×
 • Lajme
 • Insajderi / Insajderi

  Përmbytje nga reshjet e shiut në Kroaci, mediat kroate publikojnë pamjet

  Insajderi
  15 May 2023 - 09:13
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Për shkak të reshjeve të vazhdueshme të shiut, lumi Zrmanja në Kroaci ka shënuar nivel rekord të ujit dhe ka dalë nga muri mbrojtës në zonën e qytetit të Obrovcit.

  Ngritje niveli ka pasur edhe lumi Otuçe në komunën e Graçacit, Qarku i Zarës, ku u dërgua mbrojtje civile për evakuim të qytetarëve, raporton Index.hr, përcjell Gazeta Insajderi.

  Sipas mediumit, shërbimet kompetente janë në terren, ndërsa banorët shtëpitë e të cilëve janë më të rrezikuar janë duke u evakuuar.

  Për shkak të rritjes disa orëshe të nivelit të ujit të lumit Una, si shkak i reshjet e dendura të shiut, në Kostajnicë është shpallur gjendje e jashtëzakonshme.

  Meteorologët kroatë kanë paralajmëruar reshje shiu dhe stuhi përgjatë ditëve në vijim. /Gazeta Insajderi/

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark