×
 • Lajme
 • Lajme

  Pesë temat e reja që mund të diskutohen në Bruksel

  Insajderi
  06 March 2016 - 09:16
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Kryenegociatorja nga Prishtina për dialogun teknik Prishtinë-Beograd, Edita Tahiri thotë se zgjedhjet në Serbi do ta shtyjë procesin e dialogut.

  Tahiri ka deklaruar për Kosova Press se pas zgjedhjeve në Serbi do të diskutohen tema të reja në Bruksel.

  “Do të mund të ndodhë që mes Prishtinës dhe Beogradit të krijohen temat e reja për dialog”, ka thënë Tahiri.
  Ajo ka përmendur një listë temash për të cilat do të mund të diskutohet.

  “Kemi çështjet e reparacioneve të luftës siç është çështja e të pagjeturve, pastaj kthimi i fondit pensional për gjithë pensionistët që nga koha e ish Jugosllavisë të cilët kanë gëzuar këto pensione por për fat të keq Serbia i ka uzurpuar këto fonde pensionale. Pastaj vjen depozita bankare, pastaj vinë dëmshpërblimet për dëmet e luftës që janë bërë në Kosovë nga Serbia në të gjitha aspektet, çoftë dëme njerëzore, çoftë materiale, kulturore, fetare etj. Pastaj vjen faza e daljes së pasurisë sipas parimit ndërkombëtarë të suksesionit”, deklaroi Tahiri.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark