×
 • Lajme
 • Lajme / Kosovë

  Policia kryen bastisje në një bazë armatimi në Zveçan, Sveçla jep detaje

  Insajderi
  05 September 2023 - 13:12

  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur se policia ka zhvilluar një bastisje në një bazë të armatimit në veriun e Kosovës,konkretisht në Zveçan.

  Ai, me anë të një postimi në rrjetin social ‘Facebook’, ka deklaruar se kjo shtëpi është përdorur për grumbullim dhe shpërndarje të armatimit për grupet kriminale serbe.

  “Kontrabandimi, hyrja ilegalisht e mallrave e armëve në Kosovë, ka prodhuar situatë shqetësuese edhe për qytetarët tanë në veri, të cilët të përballur me fuqinë e kriminelëve kanë jetuar nën shantazh e presion të vazhdueshëm”.

  “Si Qeveri, gjatë 2 viteve të fundit, kemi zbuluar e bllokuar rrugët ilegale të kontrabandimit. Ditën e sotme, Policia e Kosovës së bashku me institucionet e inteligjencës, pas identifikimit, ka zhvilluar bastisje në një bazë të armatimit në veriun e Kosovës, konkretisht në Zveçan. Kjo shtëpi është përdorur për grumbullim dhe shpërndarje të armatimit për grupet kriminale serbe”.

  “Deri më tani është zbuluar një sasi e madhe e armatimit, duke përfshirë armë automatike, fishekë, granata dore dhe eksploziv. Në vendin e ngjarjes, përveç institucioneve të sigurisë, kanë qenë të pranishëm edhe përfaqësues të KFOR-it”, ka thënë Sveçla.

  Sveçla ka theksuar se veriu hap pas hapi po shkon drejt normalitetit: “Rendi dhe ligji nuk do të cenohet në asnjë cep të Republikës”.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark