×
 • Lajme
 • Lajme

  Policia serbe fton Musliun të sqarohet mbi protestën për librat shqip

  Insajderi
  02 March 2016 - 20:40
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Kryetari i Këshillit Kombëtar të Luginës së Preshevës, Jonuz Musliu ka marrë një ftesë nga Policia e Serbisë, përkatësisht policia rajonale në Bujanoc.

  Arsyeja është pjesëmarrja e tij në protestën e djeshme ku së bashku me qytetarë nga Bujanoci dhe nxënës shqiptar penguan për disa minuta kalimin e kamionëve me libra shqip, që Serbia po i kthente në Kosovë pas 6 muajsh mbajtje në terminalin e Preshevës.

  Këta libra shkollorë kanë qëndruar në terminalin doganor Preshevës që nga fundi i gushtit të vitit të shkuar.

  Librat janë kthyer në Kosovë me vendim të Ministrisë serbe të Arsimit, pasi ajo i librat i ka konsideruar nacionalistë.

  musliulibrat

   

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark