×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Presidenti i ri i Austrisë zotohet se do të bashkojë shoqërinë

  Insajderi
  24 May 2016 - 08:59
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Presidenti i ri i Austrisë, Alexander Van der Bellen, është zotuar se do të dëgjojë “frikat dhe zemërimet” e qytetarëve.

  Van der Bellen, i pavarur, ka mundur kandidatin e ekstremit të djathtë, Norbert Hofer, me vetëm 31,000 vota nga 4.64 milionë, sa janë hedhur në zgjedhjet e së dielës.

  Van der Bellen ka pranuar se ka “përçarje” në shoqëri, por ka thënë se do të punojë për të fituar besimin edhe të votusve të Hoferit.

  Hofer ka kundërshtuar migracionin dhe multikulturalizmin.

  Ministri i Jashtëm gjerman, Frank-Walter Steinmeier, ka thënë se Evropa “frymon më lirshëm” nga humbja e tij.

  Kryeministri i Francës, Manuel Valls, ka thënë se është mirë që austriakët kanë refuzuar “populizmin dhe ekstremizmin”.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark