×
 • Sport
 • Sport

  Pse Barcelona nuk do ta tërheqë “kurrë” numrin 10 të fanellës së Leo Messit  

  Insajderi
  07 December 2023 - 23:20

  Ka shumë të ngjarë që kurrë nuk do të ketë një numër 10 në Barcelonë që do të ishte në të njëjtin nivel me Lionel Messin, lojtari më i madh që ka veshur ndonjëherë këtë numër te ky klub.

  Shumica e klubeve në botë thjesht do të tërhiqnin numrin ikonë për tua lehtësuar lojtarëve të ardhshëm presioni e veshjes së kësaj fanelle.

  Ansu Fati është një shembull, pasi nuk arriti që të mbushte boshllëqet e mëdha.

  Pra, pse Barça thjesht nuk e tërheq numrin 10?

  Arsyeja është e lidhur me rregullat e La Ligës. Sipas tyre, lojtarëve në ekipin e të gjitha klubeve duhet t’u dorëzohen fanella nga 1 deri në 25.

  Çdo klub lejohet të regjistrojë gjithsej 25 lojtarë në skuadrën e tyre duke përfshirë tre portierë. Është interesante se portierët mund të veshin vetëm fanella me numrat 1, 13 dhe 25.

  Nëse një klub shton një lojtar akademie në ekipin e të rriturve në mes të sezonit, ata mund të zgjedhin çdo numër midis 26 dhe 50.

  Pra kjo situatë do të vazhdojë të mbetet kështu, derisa La Liga të ndryshojë rregullin. /Telegrafi/

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark