×
 • Lajme
 • Insajderi / Insajderi

  Pse u anulua kontrata për magjistralen Prishtinë-Mitrovicë?

  Insajderi
  09 February 2023 - 22:05

  Është sinjalizues që tregon shënimin e punimeve në rrugë. Por, këtu vetëm punë nuk po bëhet.

  Zgjerimi i rrugës nacionale Prishtinë – Mitrovicë nuk është kryer as tash kur kemi hyrë në vitin e tretë të dekadës së dytë prej kur kane nisur punimet.

  E siç duket, punimet këtu nuk do të përfundojnë edhe për një kohë.

  Kjo pasi që të mërkurën ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, anuloi kontratën me kompaninë e kontraktuar për këtë rrugë.

  Nga dikasteri që udhëheq Librun Aliu, i kanë treguar arsyjet e këtij vendimi.

  Për anulimin e kontartës, T7 ka provuar të marrë një qëndrim edhe nga dega për Kosovës e kompanisë “Pevlaku & Patishta”, por gjatë së enjtes kanë qenë të paqasshëm.

  Ndërkohë, pakënaqësi për mospërfundimin e punës kanë qytetarët.
  Projekti në fjalë përfshinte dy faza.

  E para nga Prishitna deri tek vendi i quajtur Lummadh, që tashmë ka përfunduar.

  Kurse faza e dytë nga këtu deri në Smrekonicë ka mbetur ende pa u kryer.

  Marrëveshja mes ministrisë dhe kompanisë ishte që puna për fazën e dytë të kryej brenda 24 mujave.

  I gjithë projketi do të kushtonte 25 milionë euro.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark