×

Pse u prishën raportet e João Cancelos dhe Pep Guardiolas në janar?

25 September 2023 - 17:27

João Cancelo kaloi të gjitha llojet e emocioneve në ndeshjen e Barcelonës me Celta Vigo të shtunën. I pafat gjatë gjithë ndeshjes, ai e kishte humbur topin tetë herë kundër ekipit Galician, mirëpo në fund ai bëhet “heroi” i skuadrës së Xavit, duke shënuar golin e fitores (3-2). Vetë Cancelo e pranoi më pas se luajti keq, por është e qartë se ai është një lojtar i jashtëzakonshëm.

Në fund të pjesës së dytë, ndërsa ora ecte, ai bëri një pushim të mrekullueshëm përpara se të dallonte lëvizjen e Robert Lewandowski, i cili shënoi për të bërë 2-2. Katër minuta më vonë, në një lëvizje që Xavi tha se vjen direkt nga fusha e stërvitjes, ai e bëri rezultatin 3-2, për ‘Blaugranët’ në minutën e 89-të.

Guardiola nuk e pëlqen Cancelon!

Barcelona ka një lojtar në duar dhe sekreti, ndoshta, u shpjegua nga gazetari Oriol Domènech në “Catalunya Ràdio” të shtunën. Më 14 janar, Manchester City humbi 2-1 në derbin e Mançesterit në “Old Trafford”. Fituesi i Manchester United erdhi në fund të lojës. Pep Guardiola pa diçka që nuk i pëlqeu atë ditë dhe vendosi të bëjë ndryshime në ndeshjen e ardhshme. Një prej tyre ishte të linte Cancelo jashtë dhe të sillte të riun premtues Rico Lewis.

City më pas mundi Tottenhamin 4-2 dhe Pep përsëriti planin me lojtarin vendas kundër Wolves. Skuadra e Guardiolës fitoi përsëri 3-0, kështu që Guardiola insistoi me Lewis dhe e la përsëri jashtë portugezit për ndeshjen e raundit të katërt të FA Cup kundër Arsenalit.

Kur Cancelo mësoi se do të lihej sërish në bankën rezervë, foli me disa shokë të skuadrës për vendimin, i cili nuk i pëlqeu aspak Guardiolës dhe kur ndeshja mbaroi (City fitoi), Guardiola foli me Txiki Begiristain dhe Ferran Soriano dhe u kërkoi atyre të gjenin një klub të ri për Cancelo.

Agjenti i lojtarit, Jorge Mendes, mori rrugët dhe Cancelo përfundoi në kampionët e Bundesligës, Bayern Munich. Barça tani po korr shpërblimet e vendimit të Guardiolës.