×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Gazeta Zaman: Qeveria turke përdorë gaz lotsjellës e plumba gome ndaj protestuesve

  Insajderi
  05 March 2016 - 18:31
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Policia turke u ka hedhur gaz lotsjellës dhe plumba gome mijëra protestuesve që protestuan kundër bastisjes nga qeveria të gazetës më të madhe të vendit, Zaman.

  Zyrat e gazetës “Zaman” janë bastisur të premten në mbrëmje, pasi policia ndërhyri brenda ndërtesës dhe tërhoqi nga aty shumicën e gazetarëve që ishin në redaksi, njofton The Independent.

  Demonstruesit të cilët u mblodhën të shtunën jashtë redaksisë si shenjë zemërimi ndaj shtetit të cilët sipas tyre po shkelin lirinë e medieve, u përballen me gaz lotsjellës dhe plumba gome, raporton Insajderi.

  Agjencia e lajmeve Reuters raporton se 2,000 njerëz ishin grumbulluar afër ndërtesës së gazetës Zaman.

  Pamjet tregojnë gaz lotsjellës dhe plumba gome që iu janë shkrepur turmës, ndërsa një fotografi e shpërndarë gjerësisht në internet tregon një protestuese femër të cilës iu është mbuluar fytyra me gjak.

  gruaja

  Anëtarët e stafit Zaman në pamundësi për të shkruar në redaksi,e kanë bërë këtë përmes Twitterit duke i quajtur këto veprime si “fundi i demokracisë” në Turqi.

  “Lidhja e internetit ka shkuar. Fjalëkalimet nuk punojnë, qasja jonë në sistem është e bllokuar. Kjo është ajo që ndodh kur qeveria bllokon një gazetë”, ka shkruar Abdullah Ayasun, një nga gazetarët e gazetës Zaman.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark