×
 • Sport
 • Sport / Insporti

  Real Madrid fiton SuperKupën e Evropës

  Insajderi
  10 August 2022 - 22:58
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Pas Ligës së Kampionëve, Real Madridi e ka fituar edhe Superkupën e Evropës në futboll, duke triumfuar në finale kundër Eintracht Frankfurtit.

  13 herë kampionët e Evropës fituan 2:0 në finalen e luajtur në stadiumin olimpik në Helsinki të Finlandës kundër fituesve të Ligës së Evropës, Eintracht Frankfurtit, shkruan Demokracia.com.

  Anise rastet nuk munguan nga fillimi, goli i parë u realizua pas 37 minutave lojë kur mbrojtësi Alaba dërgoi topin në rrjetë lehtësisht pas asistimit të mençur nga Casemiro. Braziliani nga një kënd i vështirë e ktheu topin prapa me kokë, duke e gjetur Alaban i cili dërgoi topin në rrjetë pa ndonjë problem.

  Për golin e qetësisë “mbretërit” pritën deri në minutën e 65-të kur ylli i skuadrës, Karim Benzema realizoi golin e dytë pasi u shërbye nga Vinicius Junior.

  Ky është trofeu i pestë i Superkupës së Evropës për Realin e Madridit, duke konfirmuar edhe njëherë dominimin në futbollin evropian.

  Më parë, Los Blancos kishin triumfuar në këtë kompeticion në vitin 2002, 2014, 2016 dhe 2017.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark