×
 • Biznes
 • Biznes

  Roboti i Teslës përshëndet, por nuk mund të ecë, Musk planifikon të bëjë miliona prej tyre

  Insajderi
  01 October 2022 - 10:45

  CEO i Tesla Elon Musk tregoi të premten një prototip të robotit të humanoid ‘Optimus’, duke parashikuar se prodhuesi i automjeteve elektrike do të jetë në gjendje të prodhojë miliona dhe t’i shesë ato për nën 20,000 dollarë – më pak se një e treta e çmimit të një Modeli Y.

  Musk tha se ai priste që Tesla do të ishte gati të merrte porosi për robotin në tre deri në pesë vjet dhe përshkroi një përpjekje për të zhvilluar produktin mbi një dekadë ose më shumë, vizioni më i detajuar që ai ka ofruar deri më sot për një biznes që ai ka thënë se mund të të jetë më i madh se të ardhurat e Tesla-s nga EV.

  Përpjekja e Tesla-s për të projektuar dhe ndërtuar robotë të tregut masiv që do të testoheshin gjithashtu nga punët  në fabrikat e saj e veçon atë nga prodhuesit e tjerë që kanë eksperimentuar me robotë humanoidë.

  Zbulimi i pritur me padurim i robotëve prototip në zyrën e Tesla-s në Palo Alto, Kaliforni ishte gjithashtu pjesë e asaj që Musk e ka përshkruar si një përpjekje për ta parë Teslën si një lider në fusha si inteligjenca artificiale, jo thjesht një kompani që prodhon “makina të lezetshme”.
  Një robot testues eksperimental që Tesla tha se ishte zhvilluar në shkurt doli për t’i përshëndetur turmës të premten dhe Tesla tregoi një video të tij duke bërë detyra të thjeshta, të tilla si ujitja e bimëve, mbajtja e kutive dhe ngritja e shufrave metalike në një stacion prodhimi në kompaninë.

  Musk e quajti atë Optimus dhe tha se do të mund të ecë brenda disa javësh.

  “Ka ende shumë punë për të bërë për të përmirësuar Optimus dhe për ta vërtetuar atë,” tha Musk, duke shtuar më vonë, “Unë mendoj se Optimus do të jetë i jashtëzakonshëm pas pesë ose 10 vjetësh”.

  Ai tha se robotëve ekzistues humanoidë “u mungon truri” – dhe aftësia për të zgjidhur problemet vetë. Në të kundërt, tha ai, Optimus do të ishte një “robot jashtëzakonisht i aftë” që Tesla do të synonte ta prodhonte në miliona.

  Bot-i i gjeneratës së ardhshme Tesla do të përdorë komponentë të projektuar nga Tesla, duke përfshirë një paketë baterie 2.3 kWh të mbajtur në trupin e tij, një sistem çipi dhe aktivizues për të drejtuar gjymtyrët e tij. Roboti është projektuar të peshojë 73 kg.

  “Ne po përpiqemi të ndjekim qëllimin e rrugës më të shpejtë drejt një roboti të dobishëm që mund të bëhet në vëllim,” tha Musk.

  Duke zhvilluar një biznes robotik, tha Musk, Tesla po ndryshon kushtet e një deklarate të njohur misioni që është bërë pjesë e apelit të saj për investitorët dhe aktivistët e klimës, duke u angazhuar të “përshpejtojë tranzicionin e botës drejt energjisë së qëndrueshme”.

  “Optimus nuk është drejtpërdrejt në përputhje me përshpejtimin e energjisë së qëndrueshme,” tha Musk. “Unë mendoj se misioni zgjerohet disi me ardhjen e Optimus në – nuk e di: duke e bërë të ardhmen të mrekullueshme.”/reuters

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika
  Biznes
  23 February 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark