×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Rreth 150 militantë të vrarë nga sulmet amerikane në Somali

  Insajderi
  07 March 2016 - 19:16
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Pentagoni tha sot se ka lëshuar një sulm kundër një kampi trajnues në Somali, kundër luftëtarëve të Al-Shabaabit, duke vrarë rreth 150 militantë të këtij grupi terrorist.

  Zëdhënësi i Pentagonit, kapitani Jeff Davis tha se sulmi gjatë fundjavës ndodhi rreth 200 kilometra në veri të kryeqytetit Mogadishu.

  Davis tha se inteligjenca amerikane ka vlerësuar se grupi ishte duke u përgatitur për një sulm “të një shkalle të gjerë” dhe se përbënte kërcënim për forcat amerikane dhe ato të Unionit Afrikan në Somali.

  Al-Shabaab, dega somaleze e Al-Qaedas, i ka përshpejtuar sulmet terroriste gjatë javëve të kaluara, me qëllim të prishjes së procesit zgjedhor, që do të mbahet më vonë këtë vit, duke e minuar misionin ndërkombëtar paqeruajtës dhe njëkohësisht duke synuar rrëzimin e qeverisë somaleze, e cila është pro-Perëndimore.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark