×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Rumania shpall epidemi të fruthit

  Insajderi
  07 December 2023 - 11:31

  Ministria e Shëndetësisë në Rumani ka shpallur epidemi të fruthit në nivel kombëtar pas rritjes alarmante të rasteve në të gjithë vendin.

  “Ministria shpall një epidemi kombëtare për të lehtësuar vaksinimin e fëmijëve mes 9 dhe 11 muajsh dhe të fëmijëve më të rritur që nuk janë vaksinuar ende”, u tha në një deklaratë të ministrisë rumune të Shëndetësisë.

  Në deklaratë u tha se ishin afërsisht 2 mijë raste të fëmijëve të prekur nga fruthi, në 29 nga 41 qarqe të Rumanisë.

  Rumania kohët e fundit është përballur me një ulje të numrit të fëmijëve të vaksinuar kundër fruthit, e ndërkohë përmes mediave sociale është ngritur një fushatë për të nxitur vaksinimin.

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark