×
 • Lajme
 • Lajme

  “SHBA-të nuk janë të kënaqur me afatin për regjistrimit e automjeteve me targa RKS”

  Insajderi
  15 October 2022 - 20:08

  Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier thotë se SHBA’të nuk janë të kënaqur me afatin për regjistrimit e automjeteve me targa RKS.

  Hovenier thotë se një afat aq i shkurtër për regjistrimin e auomjeteve është i vështirë për qytetarët dhe është e lodhshme, por shpreson se do të ketë zgjatje të afatit.

  Tutje tha se nuk ka informacione nëse do të shtyhet afati, mirëpo shpreson se do të ndodhë kjo.

  “Është shumë e qartë se deri më tani nuk ka pasur shumë kërkesa për ta bërë këtë (riregjistrimin e automjeteve). Qeveria e Shteteve të Bashkuara beson se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t’u lejuar njerëzve që jetojnë në Kosovë të drejtojnë automjete që janë të regjistruara në Kosovë nuk është një kërkesë e paarsyeshme dhe se ky vendim është në përputhje me marrëveshjet e Brukselit, por ne kemi shprehur shqetësime që në fillim dhe vazhdojmë t’i shprehim për afatin kohor të zbatimit.

  Mesazhi për Qeverinë e Kosovës ishte se ne besojmë se duhet më shumë kohë, se nuk jemi të kënaqur me afatin e shkurtër, sepse kjo është e vështirë për njerëzit dhe është e lodhshme, shpresojmë të ketë një zgjatje. Kjo ishte pjesë e bisedës sonë. Nuk mund të them nëse do të ndodhë apo jo, sepse më pyetët se çfarë do të ndodhë, por është vendim i Qeverisë së Kosovës”, ka thënë ai për Rtv Kim.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark