×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  SHBA: Vetëm në dy vitet e fundit, aleatët e NATO-s kanë rënë dakord të investojnë mbi 120 miliardë dollarë

  Insajderi
  14 June 2024 - 11:59
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit të Insajderit në Youtube.

  Misioni i SHBA-së në NATO ka njoftuar për takimin që kanë mbajtur ministrat e Brendshëm të shteteve aleate. SHBA thotë se aleatët po mobilizojnë rritjen në mbrojtje dhe po investojnë në blerjen e teknologjive të reja për të përmirësuar aftësitë e NATO-s për të parandaluar dhe mbrojtur në një mjedis sigurie i cili po ndryshon vazhdimisht.

  Misioni i SHBA-së bën të ditur se vetëm në dy vitet e fundit, aleatët kanë rëndë dakord që të investojnë 120 miliardë dollar për sistemet mbrojtëse të SHBA-së dhe Evropës duke u siguruar që NATO ka pajisjet më të mira për të mbajtur qytetarët të sigurtë.

  “Vetëm në dy vitet e fundit, aleatët e NATO-s kanë rënë dakord të investojnë mbi 120 miliardë dollarë në sistemet e mbrojtjes, duke forcuar industrinë e mbrojtjes të SHBA dhe Evropës dhe duke siguruar që ne kemi pajisjet më të mira për të mbajtur qytetarët tanë të sigurt. #NeJemiNATO”, thuhet në njoftim.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark