×
 • LifeStyle
 • LifeStyle

  Shenjat që paralajmërojnë se keni shumë sheqer në gjak

  Insajderi
  05 April 2023 - 21:09
  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.

  Ndihesh shpesh i uritur? Ke vënë peshë? Shfaq shpesh dhimbje në stomak? Nëse i je përgjigjur pozitivisht këtyre pyetjeve, ka të ngjarë se nivelet në gjak i ke të larta. Nivelet e larta të sheqerit në gjak nuk janë vetëm arsye për të qenë i prekur vetëm nga diabeti.

  Siç mund edhe ta dini, secili prej nesh mund të ketë nivel të lartë të sheqerit në gjak si pasojë e konsumimit të ushqimeve me përmbajtje të gazuar, torta apo karamele. Problemi është se këto nivele mbeten të larta për periudha të gjata.

  1 | Niveli i sheqerit në gjak mund të shkaktohet nga arsye të ndryshme

  Mund të shkaktohet nga dieta, por edhe nga disa kura mjekësore, nga stresi, por edhe nga mungesa e aktivitetit fizik.

  2 | Cilat janë shenjat që na shkakton?

  Janë të ndryshme, që nga etja, thatësia në gojë, nevoja për të urinuar shpesh, edhe gjatë natës.

  3 | Nuk janë simptomat e vetme?

  Shenja të nivelit të sheqerit të lartë në gjak janë edhe: lodhja, lëkurë e thatë, shtim në peshë dhe uri e pashpjegueshme.

  4 | Por lista vazhdon

  Mos harroni edhe problemet në stomak dhe tretjen, infeksionet që nuk ikin kurrë, por edhe shërimi i ngadaltë i plagëve.

  5 | Akoma nuk kemi mbaruar…

  Keni vështirësi në përqendrim? Një sistem nervoz që nuk e ruan dot qetësinë? Ja pra, këto janë gjithçka mbi shenjat e nivelit të lartë në gjak.

  6 | Çfarë duhet bërë?

  Së pari, duhet të njiheni me shkallën e ushqimit glicemik, e cila e klasifikon ushqimin në një shkallë nga 1 deri 100 në varësi të përmbajtjes së sheqerit.

  7 | Zgjidhni ushqimet e shëndetshme

  Perimet janë zgjidhja më e mirë.

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark