×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Shërbimi i sigurisë së Ukrainës thotë se ka goditur një rrjet të madh spiunazhi rus

  Insajderi
  03 October 2023 - 19:44

  Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) pretendon se ka goditur një rrjet të madh spiunazhi rus në jug të vendit.

  SBU pretendoi se 13 informatorë ishin arrestuar në rajonin e Mykolaiv, të gjithë banorë vendas.

  Katër nga 13 ishin gjetur tashmë fajtorë dhe ishin dënuar me burgim, me kushte nga tetë deri në 15 vjet, thotë SBU.

  “Kriminelët mblodhën informacione në lidhje me vendndodhjet dhe lëvizjet e Forcave të Mbrojtjes në rajonin jugor. Ata gjithashtu rregulluan sulmet ajrore ruse në infrastrukturën rezidenciale dhe publike të qendrës rajonale”, qyteti i Mykolaiv, sipas SBU.

  SBU tha se informatorët kishin ndihmuar Rusinë të synonte “një ndërtesë shumëkatëshe në Mykolaiv me një sistem raketash anti-ajrore S-300 në vjeshtën e vitit 2022. Shtatë civilë, përfshirë një fëmijë, u vranë si rezultat i sulmit të armikut në atë kohë”.

   

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark