×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Shkon në 18 numri i viktimave nga përmbytja e anijes në Tajlandë

  Insajderi
  25 December 2022 - 18:07

  Marina e Tajlandës tha se numri i të vdekurve nga fundosja e një prej anijeve të saj luftarake në fillim të javës ishte rritur në 18.

  Anija HTMS Sukhothai u mbyt në mot të keq herët të hënën, duke lënë dhjetëra anëtarë të ekuipazhit të saj të zhdukur në detet e stuhishme në Gjirin e Tajlandës.

  11 oficerë mbeten të zhdukur, tha Marina Mbretërore Thai në një përditësim. Nga 105 në bordin e anijes në kohën e fatkeqësisë, 76 janë shpëtuar.

  Anija mbante 30 persona më shumë se zakonisht në momentin e fundosjes së saj dhe nuk kishte mjaft jelek shpëtimi për të gjithë, tha të martën komandanti i përgjithshëm i Marinës Mbretërore Tajlandeze, Admin Cherngchai Chomcherngpat.

  ‘‘Oficerët shtesë ishin në bord sepse anija po merrte pjesë në një përshëndetje për themeluesin e marinës tajlandeze. Ekuipazhi ishte plotësisht i vetëdijshëm për problemin e mungesës së jelekëve të shpëtimit për 30 oficerë të tjerë. Ata u përpoqën të përdornin mjete të tjera që mund të shpëtonin jetën e oficerëve që nuk kishin jelek shpëtimi, “shtoi Cherngchai.

  Disa nga ata pa jelekë shpëtimi u përpoqën të arratiseshin me gomone të fryrë, disa prej të cilave ishin ruajtur në bordin e HTMS Sukhothai dhe disa prej të cilave u hodhën nga helikopterët e shpëtimit dhe anije të tjera.

  “Me ose pa jelek shpëtimi kjo nuk ndryshon në shanset për të mbijetuar,” tha admirali.

  Ai tha se anija u mbyt pasi uji i detit hyri dhe çaktivizoi sistemet e saj të energjisë.

  Valët ishin midis 3 dhe 4 metra të larta në atë kohë dhe temperatura e ujit ishte rreth 29 gradë Celsius.

  ‘‘Uji hyri në pjesën e përparme të anijes luftarake të gjatë 76.8 metra rreth orës 20:45.’’ tha Cherngchai.

  Përmbytjet vazhduan për më shumë se tre orë, duke çaktivizuar përfundimisht motorin dhe sistemet elektrike të anijes dhe duke dënuar përpjekjet për ta nxjerrë jashtë.

  Ekipet e shpëtimit me helikopterë u përpoqën të ulnin pompat e ujit në anije, por përpjekjet u penguan pasi anija filloi të anonte shumë.

  Admirali hodhi poshtë një sugjerim se anija pothuajse 40-vjeçare mund të mos kishte qenë në formën e duhur për të përballuar detin e hapur, duke thënë se ajo ishte përmirësuar disa herë në vitet e fundit. /abcnews.al

  OP-ED
  Nga Rubrika

  © 2016-2023 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark