×
 • Lajme
 • Botë
 • Lajme / Botë

  Shpërthen vullkani Etna, dalin pamjet e dëmeve që shkaktoi në Itali

  Insajderi
  21 May 2023 - 17:25

  Fluturimet në qytetin lindor sicilian të Catania-s u ndaluan të dielën pasi mali Etna aty pranë hodhi hir vullkanik në pistat e tij, thanë autoritetet e aeroportit.

  Vullkani 3330 metra i lartë mund t ëshpërthejë disa herë në vit, duke lëshuar lavë dhe hi të lartë mbi ishullin mesdhetar. Shpërthimi i fundit i madh ishte në vitin 1992, shkruan Gazeta Insajderi.

  Fluturimet drejt dhe nga Catania, një destinacion popullor turistik, do të pezullohen derisa të garantohen kushtet normale të sigurisë, tha aeroporti në Twitter.

  Makinat në qytet ishin të mbuluara me një shtresë pluhuri të errët, sipas pamjeve të shpërndara në Twitter. /Insajderi.org/

  Klikoni Këtu për t'u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Gazetës Insajderi në Viber.
  OP-ED
  Nga Rubrika
  Kosovë
  01 March 2024

  © 2016-2024 Gazeta Online Insajderi - Të gjitha të drejtat e rezervuara.

  Impressum

  Kontakt

  Trademark